SOHBET'E BAĞLAN

Yeni Arkadaşlıklar İçin
sahram.net

Türkiye'nin en farklı
sohbet odaları ile
yeni arkadaşlıklara.

Taçsız Kralın İç Dünyası..

Metin Oktay Türkiye’nin en büyük golcüsü olarak kabul edilen, “taçsız kral” lakaplı Türk futbolcusudur.

1988 de Chevrolet marka bir otomobil karşılığında sarı kırmızılı takıma transfer olarak futbolun kralı olmaya aday olur. Onu büyük yapan aslında on defa gol kralı olması, attığı 608 gol, ağları delmesi, kazandığı kupalar, şampiyonluklar ve bunun getirdiği şöhret değildir.

Aslında onu büyük yapan futbolculuğun, şöhretin, paranın nasıl gelip geçtiğini iyi kavramış olması, cömertliği, tevazuu, taviz vermez mertliği, samimiliği ve zarifliğidir.

İşte bu taçsız kralın iç dünyasının zenginliğini gösteren iki güzel örnek:

Göztepe’nin Galatasaray’a karşı kazandığı bir kupa maçı bitiminde, maçta kendisini tutan ve adım attırmayan 18 yaşındaki Özer’in “Metin abi, sizin bir hayranınızım. Ne olur benimle bir resim çektirir misiniz?” sorusuna ; ” Sen benimle değil, ben seninle fotoğraf çektiriyorum, çünkü maçın kahramanı sizsiniz.” diye cevap verecek kadar mütavazi ve candan biridir Metin Oktay…

İşte size aynı zamanda bir yürek zengini bu güzel adamın ruh portresinden bir sayfa daha:

Kendinden yaşça küçük “kaptan” adını verdiği can dostunun acıyla kıvranan yüzüne bakarak ve her zamanki sakinliğiyle “Bu taşın ilacı masa tenisidir.” dedi. Böbrek sancısı yamandır çekenler bilir. Her gün aynı saatte aynı taksicinin sürücüsü ile ofislerinden alındılar. Semtlerine de uzak sayılmayacak bir spor salonunda üç saate yakın takıldılar. Aynı sürücünün taksimetresi açık vaziyette beklemekte olan aracıyla ofislerine bırakıldılar.

Bir, iki, üç gün.. derken taş mı düştü ? Hayır, taş hemen düşmedi kuşkusuz.

“Abi” dedi yaşça küçük dostu. “Niçin sürücü bekliyor ve küçük bir servet ödüyorsunuz ? Gönderin başka bir taksi ile döneriz.”

“Hayır” dedi kral. “İhtiyacı var. Üstelik efendi çocuktur, tanırım. Borç istemeye de utanıyor. Kazandığını sanmalı, böylesi daha iyi.”

****

“Erdem mücadelesinde kazanılan taç ebediyen kalır.”

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Hangisi Doğru? Hangisi Doğru?

Günün birinde yolumuz bir köye düşer. Ama bu köy, bildiğimiz köylerden değil. Herkesin kendine göre bir özelliği var. Bu...

DEVAMI
Yamyam Yamyam

Bir adam, vahşi insanlarla dolu bir adaya düşer.Yerlilerce hemen yakalanır ve kabili reisinin huzuruna çıkarılır. Reis derki: -En beyaz adam....

DEVAMI
99 Altın 99 Altın

Eski Çağlar da yaşamış gariban fakat zeki bir adam, camide dua etmektedir. Allah'tan 100 altın ister ve 99 tane...

DEVAMI