SOHBET'E BAĞLAN

Yeni Arkadaşlıklar İçin
sahram.net

Türkiye'nin en farklı
sohbet odaları ile
yeni arkadaşlıklara.

Sopanın Parası


Gönüller sultanı Bayezid-i Bistami hazretleri, ölüm hakikatinden ibret almak için kabristanlarda çok dolaşırdı. Bir gece yine kabristanda gezerken, onu gören gece bekçisi elindeki sopayla bu hak dostuna vurmaya başladı.

Bayezid-i Bistami (k.s) Hazretleri, “La havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim.” dedi. Bekçi bir kaç kere daha vurunca sopa kırıldı.

Bayezid Hazretleri eve dönünce talebelerine sopanın fiyatını sordu. O kadar parayı bir keseye koyarak, bir miktar da tatlı ile beraber, o bekçiye gönderdi. Birde mektup yazdı. Mektupta şunlar yazıyordu:

“Muhterem bekçi efendi; belki beni hırsız sanarak dövdün. Kabahat bendedir. Gece kabristanda gezmeseydim beni dövmezdin. Sopanızın da kırılmasına sebep oldum. Gönderdiğim parayla kendine bir sopa al. Sopanın üzüntüsünün kalbinden gitmesi içinde yolladığım tatlıyı ye. Allahü Tealanın selamı üzerine olsun.

Bekçi, kendini Allah aşkına adamış adamın böylesi ilginç mektubunu okuyunca gelip özür diler ve tövbe eder.

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Hangisi Doğru? Hangisi Doğru?

Günün birinde yolumuz bir köye düşer. Ama bu köy, bildiğimiz köylerden değil. Herkesin kendine göre bir özelliği var. Bu...

DEVAMI
Yamyam Yamyam

Bir adam, vahşi insanlarla dolu bir adaya düşer.Yerlilerce hemen yakalanır ve kabili reisinin huzuruna çıkarılır. Reis derki: -En beyaz adam....

DEVAMI
99 Altın 99 Altın

Eski Çağlar da yaşamış gariban fakat zeki bir adam, camide dua etmektedir. Allah'tan 100 altın ister ve 99 tane...

DEVAMI