SOHBET'E BAĞLAN

Yeni Arkadaşlıklar İçin
sahram.net

Türkiye'nin en farklı
sohbet odaları ile
yeni arkadaşlıklara.

Preet Bharara

 

Doğum 13 Ekim 1968
Firozpur, Pencap, Hindistan
Bitirdiği okul Harvard Üniversitesi
Meslek Hukukçu

Preet Bharara burcu: Terazi

Preet Bharara mesleği: Hukuk Adamı

ABD’nin New York Güney Bölge başsavcısıdır.

Preet Bharara, 13 Ekim 1968 tarihinde Firozpur, Pencap, Hindistan’da Sih baba ve Hindu annenin oğlu olarak doğmuştur. Ailesinin ABD’ye göç etmesi ile New Jersey eyaletinde Monmouth Countynin Eatontown banliyösünde büyüdü. New Jersey, Tinton Falls’da Ranney School’dan 1986 yılında mezun oldu. 1990 yılında da Harvard Kolejinden mezun oldu. 1993 yılında Columbia Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

Preet Bharara, 220’den fazla avukatın bulunduğu bir hukuk bürosunu yönetmekte iken 15 Mayıs 2009 tarihinde ABD Başkanı Barack Obama’nın aday olarak gösterdiği New York Güney Bölge Başsavcılığı’na 7 Ağustos 2009 tarihinde ABD Senatosu’nun oybirliği ile kabul edildi.

Çete liderleri, mafya babaları ve çeşitli diğer suçluları tutuklatmasıyla ünlendi. Ayrıca finans merkezi Wall Street yöneticilerine ve diplomatlara açtığı davalar ile de tanınır oldu. New York savcısı olduktan sonra 25 farklı ülkeye gönderdiği güvenlik güçleriyle silah ve uyuşturucu ticaretiyle suçlanan kişileri New York’a getirtmiş ve hakim karşısına çıkartmıştır.

11 Eylül 2001 saldırılarının ardından ABD yargısının suç örgütlerine karşı daha proaktif bir tutum izlemesi gerektiğini savunan Bharara, Washington ve Moskova arasındaki ilişkilerin gerilmesine de yol açmıştır. 2011 yılında Moskova’da yaşayan ve ‘terörist gruplara silah satmak’ suçundan Interpol tarafından Tayland’da gözaltına alınan Viktor Bout adlı Rus vatandaşını New York’a getirtmiş, Bout yapılan yargılamanın ardından 25 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır.

2012 yılında Time dergisinin kapağında yer almakla birlikte “Dünyanın En Etkili 100 İnsanı” listesinde yer aldı.

Preet Bharara, Dalya Bharara ile evlidir.

Preet Bharara, 2016 yılında İran’a yönelik uygulanan yaptırımları ihlal etmekle ve karapara aklama ile suçlanan Reza Zarrab aleyhindeki iddianameyi hazırladı. Reza Zarrab Florida’ya planlamış olduğu bir tatil esnasında tutuklandı.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Mustafa Uğurlu Kimdir.. Mustafa Uğurlu Kimdir..

Mustafa Uğurlu Konya Karaman'da 25 Kasım 1955 yılında doğmuştur.Oyuncu Ahmet Uğurlu'nun kardeşidir. Ağır Roman filmindeki rolüyle tanınmıştır. Mustafa Uğurlu...

DEVAMI
Münir Özkul ( 15.08.1925) Münir Özkul ( 15.08.1925)

15 Ağustos 1925 yılında İstanbul'da doğdu. Sanat hayatına Bakırköy Halkevi'nde tiyatro ile başladı. İstanbul ve Ankara'da Devlet Tiyatroları ve...

DEVAMI
Mata Hari Biyografisi Mata Hari Biyografisi

15.Ekim.1917 Mata Hari burcu: Aslan Mata Hari mesleği: Dansçı Dansçı ve dünya tarihinin en ünlü kadın ajanı. Gerçek adı Endonezcede ‘Şafağın Gözü’...

DEVAMI