SOHBET'E BAĞLAN

Yeni Arkadaşlıklar İçin
sahram.net

Türkiye'nin en farklı
sohbet odaları ile
yeni arkadaşlıklara.

Mazeretleri Yıkmak

Mazeret tanımazsınız, engelleri azaltırsınız. Bahaneniz yoksa, Savaşan askerin gayretindeki istendik yoğunluğunda çalışırsınız.

En yaygın başarısızlık senide olan mazeretin iyi keşfedelim. Mazeretçilik, başarısız kişinin içinde gizlidir. Mazeret silahının amacı vicdanın uyarısına susturmaktır.Mazeretçilik basitçe şudur:

Bir kötülük yapmak veya iyiliği ihmal etmek istiyorsunuz. Vicdanınız sizi kötülükten sakındıryor, iyiliğe zorluyor. Yanlışınız haklı gösteren masallar uydurarak vicdanınızı susturarak güya rahatlıyorsunuz. Mazeretçilerin kalbinden şöyle geçer:

Kitap okumadım, çünkü okuyacak vaktim yoktu. Onu dövdüm, çünkü beni kızdırdı.okulu bıraktım, çünkü iş bulamayacağım. Öğrenemedim, çünkü hafızam zayıf. Yapamadım çünkü yapamazdım.

Heyecanınız hızlı mı söndü? Yapmaktan vazgeçtiğiniz oldu mu? Vicdansızınızı susturmaya çalıştınız mı? Size yapılan haksızlıkların bir listesi var mı?

Mazeretlere sığınmayın, Başarı yolunda ısrar edebilir, gayretini korur ve ihtiyacı olan cesarete sahip olur mazeret tanımazsınız, engelleri azaltırsınız.

Elinizi ayağınızı zincirleseler ve bedeninizi bir kafese koysalar kalbinizi durdurabilirler mi? Zindandan çıkamayan birinin kanunun mürekkep yaparak kitap yazdığını okudum. Ne zaman duruyorsunuz? Ne zaman kalbiniz vicdanınız susarsa! Ne zaman beyniniz vazgeçerse! Ne zaman mazeretlere sığınırsanız! Mazereti sığınmazsanız ısrar ederseniz. Su gibi damlayarak o taşı deler, kökler gibi tırmıklayarak o kayalık da ilerlersiniz. Mazerete sığınmazsanız, yapmak zorunda olduğunuz görevden vazgeçmekten vaz geçersiniz.

Mazeretçi kedi ulaşamadığı ete murdar muş der, vazgeçer. Gerçekten engellerimiz olabilir. Kuş gibi uçamayız, çünkü kanatlarımız yok. Akıllı insan hangi engelin gerçek, hangisinin geçici veya hayali olduğunu zorda olsa ayırt eder.

Yükünü yuvasına götüren karınca karşılaştığı taştan, tümsekten, çukurdan yılmaz.Yolum kapalıydı demez, mazerete sığınmaz. Yaşadığı sürece sürekli çare arar.
mazeretlere sığınan hem kendisini engellerle ben de başkalarını yıldırır. Bir insana, haksız yere yapamazsın demek ruhuna ağır bir pranga vurmaktır. Başarılı insan, Her zamanda, her şartta çalışabilir. Başarısız insan ise çalışabilmek için yüksek morale kavuşacağı günleri bekler. Moral gelince de çalışmak yerine eğlenmeye dalar. Hasta iken çalışabilir misiniz? eleştirildiğiniz istemediğiniz bir ortamda doğrularınızı savunmaya devam edebilir misiniz? Güçlü olmak budur!

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Öz Denetim… Öz Denetim…

Hareket et. Her gün hareket etmeyi alışkanlık haline getir. Bir spora kafayı tak. Dansa kafayı tak. Satranca kafayı tak. Kafayı...

DEVAMI
Galata Kulesi… Galata Kulesi…

Karşıdan karşıya bakıp, kimi zaman aşktan yanıp tutuşan, kimi zaman sadece kendilerine değil,başkalarına da zindan olan iki tarihi mekan.Masmavi...

DEVAMI
Gerçek aşk nedir? Gerçek aşk nedir?

Gerçek aşk nedir? Hemen herkes gerçekten aşık olduğunu sansa bile aslında gerçek aşkın ne olduğunu bilen insan sayısı çok...

DEVAMI