SOHBET'E BAĞLAN

Yeni Arkadaşlıklar İçin
sahram.net

Türkiye'nin en farklı
sohbet odaları ile
yeni arkadaşlıklara.

Hatay’ da Gezilecek Yerler

Antakya’da Cumhuriyet Alanı’nda, Asi ırmağı kenarında ve köprü yakınında bulunan Antakya Mozaik Müzesi, sergilenen mozaiklerin büyüklüğü, sayısı ve kalitesi açısından dünyanın en zengin ikinci mozaik koleksiyonuna sahip olduğu gibi sikke koleksiyonu bakımından dünyanın üçüncü büyük müzesidir. Müzede Hitit, Hellenistik, Roma ve Bizans dönemlerinden eserler ve Harbiye, Antakya, Atçana, Seleukeia Pieria ile İskenderun buluntuları sergilenir. Çok detaylı işlenmiş ve eşsiz renklere sahip mozaik koleksiyonu eşsiz niteliktedir, Yolunuz Hataya düşerse Mutlaka görmeniz gereken yerlerden bitanesidir,Pazartesi hariç her gün 08:30–12:30 / 13:30–17:30 arası açıktır.

 

nnnn

Habib-i Neccar Camisi (HATAY)

Kurtuluş caddesi ile Kemalpaşa caddesi kavşağında bulunan camii, Hz. İsa’nın havarilerine ilk inanan ve bu uğurda canını veren bir Antakyalının adını taşımaktadır. Caminin kuzeydoğu köşesinde 4 m. Derinde Habib Neccar türbesi vardır.
Osmanlı dönemi eseridir. Etrafı medrese odaları ile çevrili  cami avlusundaki şadırvan 19. Yüzyıl eseridir.  Çok merkezi ve kolay ulaşılabilir konumda. Mutlaka görmeniz gereken yerlerden biridir, Huzur veren bir ortamı var, İç mimarisi inanılmaz güzel.

köy

Vakıflı Köyü

Hatay a gelip görmeden dönülmemesi gereken yerlerden biri daha, türkiye’de nüfusun tamamı ermeni olan tek köydür vakıflı , Hatay ilinin Samandağ ilçesine bağlıdır, Türkiye’deki tek etnik Ermeni köyüdür. Musa Dağı eteklerine kurulan köy, Akdeniz’e bakmaktadır ve Suriye sınırı göz mesafesindedir, Uğramadan dönmeyin ayrıca katıklı ekmeğini yemeği ve likörlerini tatmayı unutmayın;)

stp                                      St. Pierre KLİSESİ

Dünyanın ilk katolik kilisesi olan Saint Pierre   Kilisesi Hıristiyanlık tarihinde önemli bir yere sahiptir.Hac Dağı’nın eteğine kurulduğu için harika bir Hatay manzarasına sahip olan kilisede her yıl 29 Haziran’da St. Pierre günü kutlamaları yapılır. Metropolitler ve papazlar ile birlikte ayini izlemeye gelenlerin de katıldığı kutlamalarda mum yakılarak dünya barışı için dua edilir.

hrbye

HARBİYE      ŞELALE’Sİ (ANTAKYA)

Hatay’a giden turistlerin en çok beğendiği yerlerin başında gelir Kendileri 😉   Aynı zamanda konaklama ve eğlence yeri olmakla birlikte bölgenin en güzel piknik yeridir. Hani şöyle bi kafamı dinlemek istiyorum diyenlere cevaben harbiye şelalesi diyorum..

ggg

Titus Kaya Tüneli (ÇEVLİK)

Çok güzel tarihi bir tünel. M.S 26 yılına tarihlenmiş Roma İmparatorluğu’na ait tünel ve kaya mezarlarından oluşuyor,doğada gezmek, kayalıklarda yürümek ve yorulmak isterseniz nostaljik geziye buyurunuz. Suyunuz cebinizde, mendiliniz elinizde ve şapkanızda tepenizde olsun.  😉

 

stsmon

St.Simon Manastırı

St. Simon’un, 20 m. yüksekliğindeki taş sütun üzerinde 45 gün yaşamış olduğu manastır.   Hatay-samandağ yolu üzerinde bulunuyor. Anayoldan sonra yaklaşık 5 km gidiliyor. Yol oldukca güzel,tepeler tırmanarak gidiliyor. yolda bir sürü rüzgar gülü ile karşılaşacaksınız,bu kadar yakınından geçmek sizi şaşırtabilir. Tarihi bir kilise ve yerleşim yeri zirvede bekliyor. Girişte cafe ve lavabolar bulunuyor,fakat giriş ücretsiz. Görülmeye değer, manzarası özellikle güneş batarken harika  şiddetle  tavsiye ederim;)

 

Sokullu-KervansarayıSokullu Kervansarayı 

Kervansarayın girişi ve önündeki dua kubbesi, arastanın tam ortasında yer alır. Kervasarayın anıtsal kapısının üstünde yer alan talik tarzdaki Osmanlıca kitabenin son cümlesi bize Sokullu’nun ağzından seslenir: ‘Bu kervansarayı yolucular için Allah Rızası için yaptırdım’. Kervansarayın kapısının arkasında, avlusuna çıkmadan önce, iki yanında misafir odalarına açılan kapıların bulunduğu bir koridordan geçilir. Bu uzun ve loş koridorun ardından, kervansarayın gökyüzünü kucaklayan geniş avlusu gerçekten etkileyici ve görkemli görünüyor.  kervansarayın avlusunda yazın konserler ve sinema günleri düzenlenmektedir.

Bir tanıtımın daha sonuna geldik, maç spikeri gibi konuştum ama, parmaklarım yoruldu  banada yazık, tanıtımın devamında  görüşmek üzere  😉