SOHBET'E BAĞLAN

Yeni Arkadaşlıklar İçin
sahram.net

Türkiye'nin en farklı
sohbet odaları ile
yeni arkadaşlıklara.

Erdemli Köylü

Saint Pierre “Tabiatın incelenmesi” eserinde yoksul bir Alman köylüsünün öyküsünü anlatır:

Pierre, Hess’de 1760 yılındaki sefer sırasında, Kont De Saint German’nin emrinde bir mühendis olarak hizmet görüyordu. Gün olmuyordu ki , yağma edilmiş bir köyden, yada tahrip edilmiş tarlalardan ve çiftliklerden geçmiş olmasın.

Erkekler, kadınlar ve çocuklar yaşadıkları kulübelerinden gözyaşları içinde kaçıyorlardı. Silahlı askerler her yerde köylülerin çalışarak elde ettikleri mahsulleri talan ediyor ve bunları zaferlerinin işareti olarak görüyorlardı. Bütün bu zulüm ve haksızlıkların yaşandığı yerde, kulübesi ve çiftliği, ilerleyen ordunun yolu üzerinde bulunan yoksul bir adamın gösterdiği yüksek erdem ve karakter örneği, Saint Pierre’yi teselli etmeye yetmişti.

Bir süvari yüzbaşısına askerlere yiyecek bulması için emir verilmişti. Yüzbaşı, içinde yoksul bir adamın yaşadığı belli olan kulübeye yaklaşınca kapıyı çalmış ve içeriden beyaz sakallı yaşlı bir adam çıkmıştı. Süvari yüzbaşı, “askerlerime yiyecek bulabileceğim bir tarlaya götür beni!” demiş adama.

Yaşlı adam; “derhal efendim!” demiş ve öne düşmüştü. Yarım saatlik bir yürüyüşten sonra güzel bir arpa tarlası görünmüştü. Yüzbaşı, “işte bu güzel!” demiş, yaşlı adam da, “hayır biraz sabredin, ileride daha güzeli var” diyerek yola devam edilmesini istemişti.

Başka bir arpa tarlasına varılıncaya kadar yürümeyi sürdürmüşlerdi. Burada askerler atlarından inmişler, ekini biçmişler ve biçtikleri ekinleri demet haline getirip atlarına yüklemişlerdi.

Yüzbaşı merakla yaşlı adama dönerek; “dostum, nasıl oldu da bizi bu kadar uzaklara getirdiniz? İlk gördüğümüz arpa tarlası da bunun kadar iyiydi..” deyince köylü, “doğru söylüyorsunuz ama o tarla bana ait değildi.” demişti..

****

Erdemli olmak güzel şeydir fakat erdemli olmayı başkalarına öğretmek daha da güzeldir.

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Hangisi Doğru? Hangisi Doğru?

Günün birinde yolumuz bir köye düşer. Ama bu köy, bildiğimiz köylerden değil. Herkesin kendine göre bir özelliği var. Bu...

DEVAMI
Yamyam Yamyam

Bir adam, vahşi insanlarla dolu bir adaya düşer.Yerlilerce hemen yakalanır ve kabili reisinin huzuruna çıkarılır. Reis derki: -En beyaz adam....

DEVAMI
99 Altın 99 Altın

Eski Çağlar da yaşamış gariban fakat zeki bir adam, camide dua etmektedir. Allah'tan 100 altın ister ve 99 tane...

DEVAMI