SOHBET'E BAĞLAN

Yeni Arkadaşlıklar İçin
sahram.net

Türkiye'nin en farklı
sohbet odaları ile
yeni arkadaşlıklara.

Ebu Hanife Hazretlerinin Büyük Sınavı

ebu-hanife1-940x340

Mezhebimizin büyük imamı Ebu Hanife Hazretleri, Küfe Mescidinden çıkıp evine doğru gelirken, peşine takılan bir adam sözle tacize başlar:

-Sen İmam-ı Azam filan değilsin. Verdiğin fetvaların çoğunda yanlışlar vardır. Riyakarlık edip halka büyük bir alim gibi görünüyor, kendine İmam-ı Azam dedirtiyorsun.

Yol boyunca arkasından gelen bu çirkin ithamları büyük bir sabırla dinleyen imam, nihayet geriye dönüp tebessümle baktığı adama derki:

-Burası benim evimdir, söyleyeceklerin bittiyse izin ver de evime gireyim.

İmam evine girer, kapısını da yavaşça kapatır.Bunca itham ve isnatlara karşılık vermeden sabırla dinleyen imamın bu hali adamı çok etkiler ve dudaklarından şu sözcükler dökülür:

-Bu zat gerçekten İmam-ı Azam’mış…

****

İnsanların hatalarının ardına düşme, aksine onların güzelliklerini gör! Ancak dinî konularda hatalarını gördüklerini diğer insanlara bildir ki ondan sakınsınlar ve ona uymasınlar. (İmam-ı Gazali)

Etiketler: , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Hangisi Doğru? Hangisi Doğru?

Günün birinde yolumuz bir köye düşer. Ama bu köy, bildiğimiz köylerden değil. Herkesin kendine göre bir özelliği var. Bu...

DEVAMI
Yamyam Yamyam

Bir adam, vahşi insanlarla dolu bir adaya düşer.Yerlilerce hemen yakalanır ve kabili reisinin huzuruna çıkarılır. Reis derki: -En beyaz adam....

DEVAMI
99 Altın 99 Altın

Eski Çağlar da yaşamış gariban fakat zeki bir adam, camide dua etmektedir. Allah'tan 100 altın ister ve 99 tane...

DEVAMI